Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie hliníkové žalúzie

Exteriérové žalúzie zaisťujúce bezpečnosť, zateplenie a tlmenie hluku sú vyrábané zo špeciálne profilovaného vysoko akostného hliníka.
V spojení s oknami tvoria dobrú tepelnú izoláciu, čím znižujú náklady na udržanie tepla. Akustická ochrana a dodatočné zabezpečenie okenného otvoru zvyšujú štandard budovy.


Pre účinnejšiu ochranu je možné inštalovať do spodnej lišty ručné alebo automatické západky. Chráni pred zdvihnutím panciera z vonkajšej strany.

Vonkajšie žalúzie - smer v modernom stavebníctve, podľa ktorého najdôležitejším faktorom je funkčnosť, termický a vizuálny komfort.

Konštrukcia v procese

Vonkajšie žalúzie firmy sú vybavené samonosným systémom SS (Self-Supporting System), ktorý je ideálnym riešením tam, kde nie je možnosť montáže hornej lišty (napríklad z dôvodu hrubej vrstvy zateplenia alebo ťažko dostupnom priestore nad oknom). Žalúzie so systémom SS sa inštalujú za pomoci špeciálnych držiakov vodiacich koľajníc (držiaka A-SS), udržujúcich celú váhu žalúzie.

Rozmer držiaku A-SS je pripravený podľa objednávky klienta. Každý druh vonkajšej žalúzie môže byť vybavený vodiacimi koľajnicami alebo oceľovým lankom
(montovaným na fasádu budovy v prípade, ak nie je miesto na zabudovanie držiakov vodiacich koľajníc).

Farbu možno prispôsobiť vzhľadu okien a fasády.

Najkomfortnejším druhom riadenia vonkajších žalúzií je elektrické ovládanie.
V systéme navigácií je možné použiť klimatickú jednotku, ktorá ovláda pohyb vonkajšej žalúzie, reaguje na silu vetra a na intenzitu slnka. K navýšeniu estetickej hodnoty všetkých typov vonkajšej žalúzie sa používa systém OVAL (okrúhly tvar skrinky a vodiacich koľajníc vrátane systému HAGOFIX® (spôsob spájania rebríka a jednotlivých lamiel) do profilu Z-90, vďaka ktorému po úplnom stiahnutí žalúzie sa rebrík ukladá na vonkajšiu stranu, nevstupuje medzi lamely (čo umožňuje zmenšenie zväzku stiahnutej žalúzie).

SBS - Syndróm chorých budov (SBS – z anglického Sick building syndrome) je skupina chorobných prejavov vyskytujúcich sa v nasledovných budovách (napr. kancelárie, verejné inštitúcie, haly) .Trápenia ako bolesť hlavy, únava, mdloby, podráždená nosová sliznica sú spôsobené nesprávnym ventilačným systémom, nakoľko ostáva malé množstvo čerstvého vzduchu a dochádza k prehrievaniu v miestnostiach. Veľké sklenené plochy v budovách, v ktorých je najčastejšie inštalovaná iba klimatizácia, bez správne zaprojektovanej vonkajšej fasády, môže zapríčiňovať pocit termického diskomfortu.

Svetová organizácia Zdravia informuje, že syndróm SBS vystupuje neustále v nových a rekonštruovaných budovách na svete. Vonkajšia žalúzia montovaná na veľké fasády ako izolátor, ktorý vplýva na správne rozloženie teploty v miestnosti a pomáha v práci klimatizácie, nezaťažuje ju. Medzi plochou lamely a oknom sa vytvára termický most, čiže vzduch spomaľuje výmenu tepla. Vďaka čomu pri vonkajšej teplote 35°C, je možné znížiť teplotu budovy o 8-9° C.